Jack Straw – Dilemmas of a Foreign Secretary – UCL Constitution Unit

Posted March 21st, 2013 in ministers' powers and duties, news, speeches by sally

“Jack Straw served continuously on the Labour front-bench for 30 years- from November 1980 until October 2010.

He was a senior member of the Labour Cabinet for the whole period of the 1997-2000 Labour Government. He served successively as Home Secretary (1997-2001), Foreign Secretary (2001-2006), Leader of the Commons (2006-7), and then Lord Chancellor and Justice Secretary (2007-2010).”


UCL Constitution Unit, 7th March 2013

Source: www.ucl.ac.uk/constitution-unit